PPierwszoplanową formą pomocy realizowaną przez pracowników socjalnych jest praca socjalna, w której pracownik socjalny dobiera odpowiednie metody działania mające na celu rozwiązanie zgłaszanych problemów.
Praca socjalna rozumiana jako działalność mająca na celu udzielenie pomocy we wzmocnieniu lub odzyskaniu zdolności osób, rodzin do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, środowisku lokalnym, wskazanie sposobów i próba wyjścia trudnej sytuacji życiowej.
Świadczenia pieniężne
- zasiłek stały przysługuje: pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Zasiłek stały ustala się w wysokości: w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 776 zł miesięcznie; w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
- zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość otrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego. Wysokość zasiłku ustala się w wysokości 50% różnicy między kryterium dochodowym osoby lub rodziny, a faktycznym dochodem osoby lub rodziny.
- zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy mogą być przyznane w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu, jak również na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzeń losowych. Wysokość zasiłków celowych jest uznaniowa i zależy od możliwości finansowych ośrodka oraz sytuacji materialno- bytowej osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc.
Świadczenia niepieniężne
- praca socjalna,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- składki na ubezpieczenia społeczne,
- sprawienie pogrzebu w tym osobom bezdomnym,
- poradnictwo specjalistyczne,
- interwencja kryzysowa,
- schronienie, posiłek,
- niezbędne ubranie,
- usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania,
- specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania,
- dożywianie dzieci,
- kierowanie do DPS.
Klub Integracji Społecznej
Integralną częścią wewnętrznej struktury Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozach jest Klub Integracji Społecznej. Celem Klubu jest przeciwdziałanie zjawisku bezrobocia wśród mieszkańców Gminy Kozy, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach działalności Klubu przeprowadzono dotychczas wiele różnorodnych form wsparcia oferowanych uczestnikom i uczestniczkom projektów unijnych realizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kozach, takich jak: reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych zjawiskiem wykluczenia społecznego, poradnictwo zawodowe i psychologiczne, działania o charakterze edukacyjnym i terapeutycznym, kształtowanie kompetencji społecznych, propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego, kształtowanie postawy samodzielności w poszukiwaniu zatrudnienia oraz poruszania się na rynku pracy, podwyższanie kompetencji zawodowych, organizowanie grup samopomocowych, rozwijanie aktywności społecznej.
Obecnie w Ośrodku nie są realizowane nowe projekty, natomiast Klub Integracji Społecznej pozostaje w gotowości do świadczenia w/w usług.